/ Maria a teologie / Mariánská zjevení / Královna míru - dokument vatikánského Dikasteria pro nauku víry o zkušenosti z Međugorje
Královna míru - dokument vatikánského Dikasteria pro nauku víry o zkušenosti z Međugorje
"Královna míru" - Poznámka o duchovní zkušenosti z Medžugorje
Plné znění dokumentu Dikasteria pro nauku víry o zkušenosti z Međugorje.
Předmluva
1 . Nastal čas, aby se uzavřela dlouhá a složitá historie týkající se duchovních jevů v Međugorje. Je to historie, ve které na sebe navazovaly rozdílné názory biskupů, teologů, komisí a analytiků.
Závěry vyjádřené v této nótě jsou zasazeny do kontextu toho, co určují platné Normy pro postup při rozlišování údajných nadpřirozených jevů (Dikastérium pro nauku víry, 17. května 2024; dále zkráceně Normy ) V důsledku toho je perspektiva analýzy zcela odlišná od se používala v předchozích studiích.
Je důležité hned na začátku objasnit, že závěry této poznámky neznamenají hodnocení morálního života údajných vizionářů. Na druhé straně je třeba mít na paměti, že když se rozpozná působení Ducha pro dobro Božího lidu „uprostřed“ duchovní zkušenosti od jejích počátků až po současnost, charismatické dary ( gratiae gratis datae ) – které s ní lze spojovat – nevyhnutelně nevyžadují morální dokonalost zúčastněných osob, aby mohli působit.
2 . Ačkoli ve všech poselstvích spojených s touto duchovní zkušeností nacházíme mnoho pozitivních prvků, které pomáhají pochopit výzvu evangelia, některá poselství by – podle názoru některých – představovala rozpory nebo by byla spojena s touhami či zájmy údajných vizionářů nebo jiných lidí. Nelze vyloučit, že se to mohlo stát v případě některých málo poselství, a tato skutečnost nám připomíná to, co říkají normy tohoto dikasteria: že takové jevy „se někdy zdají být spojeny se zmatenými lidskými zkušenostmi, s teologicky nepřesnými vyjádřeními nebo se zájmy, které nejsou zcela legitimní“ ( Normy, č. 14). To nevylučuje možnost „nějakého omylu přirozeného řádu, který není způsoben špatným úmyslem, ale subjektivním vnímáním jevu“ ( tamtéž , čl. 15.2). Jako příklad tohoto nepřesného av konečném důsledku teologicky nesprávného mystického jazyka můžeme uvést - mezi poselstvími týkajícími se Međugorje (srov. Úplná sbírka poselství Královny míru. „Prosím vás: obraťte se!“ , Camerata Picena [An] 2024; porovnáním s původním textem) - ojedinělé vyjádření „můj Syn, jediný a trojjediný, vás miluje“ (02.11.2017). V mystických textech, které se snaží vyjádřit přítomnost celé Trojice v tajemství Vtěleného Slova, není ničím výjimečným, že se používají nevhodná slova. V tomto případě je třeba chápat, že v Synu, který se stal člověkem, se projevuje láska Trojjediného Boha (srov. dikastérium pro nauku víry, „Milosrdenství Trojice“. Dopis biskupovi z Como o duchovní zkušenosti spojené se svatyní Maccio [Villa Guardia] , 15 . července 2024). Kromě toho je třeba čtenáře upozornit, aby měl na paměti, že kdykoli se v této poznámce zmiňují „poselství“ od Panny Marie, vždy se tím myslí „údajná poselství“.
Pro rozlišení událostí spojených s Međugorje zásadně považujeme existenci jasně ověřených plodů a analýzu údajných mariánských poselství.
Plody
3 . Bezprostředním účinkem kolem medžugorského úkazu je velký a rostoucí počet ctitelů na celém světě a množství lidí, kteří tam chodí na pouti z nejrůznějších končin.
Pozitivní ovoce se projevuje především jako podpora zdravého praktikování života víry v souladu s tím, co je přítomno v tradici církve. To se v kontextu Međugorje týká jak těch, kteří byli od víry vzdáleni, tak těch, kteří dosud praktikovali víru povrchně. Specifičnost tohoto místa spočívá ve velkém počtu takových plodů: hojná obrácení, častý návrat ke svátostné praxi (eucharistie a usmíření), četná povolání do kněžského, řeholního a manželského života, prohloubení života víry, intenzivnější praktikování modlitby, mnohá smíření mezi manžely a obnova manželů rodinného života. Je třeba zmínit, že k takovým zážitkům dochází zejména v souvislosti s poutěmi na místa původních událostí, a nikoli během setkání s „vizionáři“, kteří se účastní údajných zjevení.
4 . Intenzivní každodenní pastorační práce ve farnosti Međugorje se zvýšila kvůli „međugorskému úkazu“. Denně můžeme pozorovat recitaci různých částí růžence, mši svatou (s četnými slaveními i ve všední dny), adoraci Nejsvětější svátosti, četné zpovědi. Mimo farního kostela se nacházejí dvě Křížové cesty, velký sál na katechezi a malá kaple na adoraci. Kromě běžného svátostně-duchovního života se v Medžugorji koná řada pravidelných aktivit, jako jsou každoroční semináře různého druhu, festival mládeže, duchovní cvičení pro kněze, pro manželské páry, pro organizátory poutí, pro vedoucí mírových center a modlitebních skupin.
Medžugorská farnost je již desetiletí i nadále hlavním cílem poutníků. Zdá se, že na rozdíl od jiných poutních míst, která jsou spojena se zjeveními, lidé přicházejí do Međugorje především obnovit svou víru, a ne kvůli konkrétním prosbám; zaznamenána je dokonce přítomnost skupin pravoslavných křesťanů a muslimů.
5 . Mnozí věřící objevili své povolání ke kněžství nebo zasvěcenému životu v souvislosti s „medžugorským úkazem“. Příběhy těchto lidí jsou velmi odlišné, sbíhají se však ve stejné duchovní zkušenosti pocitu povolání k takovému následování Ježíše. Někteří lidé tam šli, aby poznali Boží vůli ve svém životě, jiní jen ze zvědavosti nebo vůbec nevěřili. Mnozí lidé uvádějí, že dostali milost povolání pod silnou touhou úplně se odevzdat Bohu na hoře údajných zjevení, jiní v rámci adorace před Nejsvětější svátostí.
Mnohým lidem se změnil život poté, co přijali Medžugorskou spiritualitu do svého každodenního života (poselství, modlitba, půst, adorace, mše svatá, zpověď...), a v důsledku toho se rozhodli pro kněžské nebo řeholní povolání. Někteří cítí, že v Međugorji dostali rozhodující potvrzení povolání, které v nich už nějakou dobu dozrávalo. Existuje také mnoho případů objevení konkrétního povolání mimo Međugorje, ale v rámci skupin inspirovaných jeho spiritualitou a čtením knih o této zkušenosti.
Nechybí ani skutečná obrácení lidí vzdálených od Boha a církve, kteří přešli od života poznačeného hříchem k radikálním existenčním změnám orientovaným na evangelium. V souvislosti s Međugorjem jsou hlášena i četná uzdravení.
Mnozí další objevili krásu toho, že jsou křesťany. Pro mnohé se Medžugorje stalo místem, které si Bůh vybral k obnově jejich víry: jsou lidé, kteří toto místo prožívají jako nový výchozí bod na své duchovní cestě. V některých případech mnozí dokázali díky medugorské zkušenosti překonat své duchovní krize. Jiní uvádějí touhu, která se v nich v souvislosti s Međugorji probudila, hlouběji se věnovat službě Bohu v poslušnosti církve nebo se více angažovat v životě víry ve své domácí farnosti. V mnoha zemích světa mezitím vzniklo mnoho modlitebních a mariánských zbožných skupin inspirovaných duchovní zkušeností z Međugorje. Vznikla i charitativní díla spojená s různými společenstvími a sdruženími, zejména těmi, která pečují o sirotky, narkomany, alkoholiky, mladé lidi s různými problémy a zdravotně postižené.
Zvláště pozoruhodná je přítomnost mnoha mladých lidí, mladých párů a dospělých, kteří v Medžugorji prostřednictvím Panny Marie znovu objevují křesťanskou víru: tato zkušenost je nasměruje ke Kristu v církvi. Svědectvím silné přítomnosti mladých lidí v Međugorje jsou každoroční festivaly mládeže.
Kromě těchto konkrétních plodů je toto místo vnímáno jako prostor velkého míruu, rozjímání a upřímné a hluboké zbožnosti, která nakazí.
Na závěr lze podat souhrnný obraz pozitivních plodů spojených s touto duchovní zkušeností, které se mezitím oddělily od zkušenosti údajných vizionářů, které již nelze vnímat jako ústředních zprostředkovatelů „međugorského jevu“, uprostřed kterého Duch svatý působí množství krásných a pozitivních věcí.
Ústřední aspekty poselství
Královna míru
6 . Ačkoli si Gospa [tj. Panna Maria ] nejčastěji připisuje jméno Matka podle různých výrazů (Matka církve, Boha, spravedlivých, svatých atd.), nejoriginálnější titul je „Královna míru“ (srov. poselství ze 16. 6. 1983). Tento titul nabízí teocentrickou a velmi bohatou vizi míru, který neznamená jen nepřítomnost války, ale má duchovní, rodinný a sociální význam. Mír, o kterém se zde mluví, se totiž dosahuje především modlitbou, ale šíří se i prostřednictvím misijního nasazení. Jednou z převládajících rysů spirituality, která vyplývá z poselství, je svěření se Bohu prostřednictvím plného spolehnutí se na Marii, abychom byli nástroji míru ve světě. Poselství na toto téma je velmi mnoho. Zde jsou některé z nich:
„Drahé děti, přišla jsem k vám a představila jsem se jako Královna pokoje, protože mě poslal můj Syn. Chci vám, drahé děti, pomoci. Pomoci vám, aby přišel mír.“ (10.08.2012)
„Mír. Mír. Mír. Smiřte se. Smiřte se s Bohem a mezi sebou navzájem“ (26.06.1981).
„Drahé děti, bez modlitby není míru. Proto vám doporučuji, drahé děti, abyste se modlili za pokoj před křížem“ (06.09.1984).
„Zvu vás všechny, abyste se zodpovědně modlili za mír. Modlete se, drahé děti, za to, aby ve světě zavládl pokoj, aby zavládl pokoj v lidských srdcích, v srdcích mých dětí. Buďte proto mými nositeli míru v tomto neklidném světě, buďte mým živým znamením, znamením míru“ (05. 08. 2013).
„Drahé děti, vyzývám vás všechny, kdo jste slyšeli mé poselství pokoje, abyste ho s vážností a láskou v životě naplňovali. Mnozí jsou tací, kteří si myslí, že mluvením poselství dělají hodně, ale nežijí je. Zvu vás, drahé děti, k životu a ke změně všeho, co je ve vás negativní, aby se vše proměnilo v pozitivní a na život“ (25. 5. 1991).
„Mýlíte se, když hledíte do budoucnosti a myslíte jen na války, na tresty, na zlo. Pokud stále myslíte na zlo, jste už na cestě, abyste se s ním setkali. Pro křesťana existuje jen jeden postoj k budoucnosti: naděje na spásu. Vaším úkolem je přijmout Boží pokoj, žít ho a šířit ho“ (10. 6. 1982).
„Dnešní svět žije uprostřed velkého napětí a kráčí na pokraji katastrofy. Může být zachráněn jen tehdy, najde-li mír. Ale pokoj může mít jen tehdy, vrátí-li se k Bohu“ (15.02.1983).
„Přišla jsem sem jako Královna míru, abych všem řekla, že pro spásu světa je potřebný mír. Pouze v Bohu se nachází pravá radost, ze které pochází pravý pokoj. Proto prosím o obrácení“ (16.06.1983).
„Přijměte mír do svých srdcí. Pečujte o něj jako o květ, který potřebuje vodu, něhu a světlo“ (25.02.2003).
Mír, který pramení z lásky
7 . Tento mír není samoúčelný a nevyjadřuje nejvyšší křesťanskou hodnotu. Je ovocem prožívané lásky, která je největší a nejkrásnější ctností. Je to láska, která se předává Boží lásce a projevuje se v bratrské lásce, která se vyhýbá hádkám, nesoudí a odpouští:
„Milujte se navzájem. Buďte si navzájem bratry a vyhýbejte se všem hádkám“ (25.12.1981). „Drahé děti, i dnes vás chci pozvat k odpuštění. Odpouštějte, děti moje! Odpouštějte druhým, odpouštějte i sobě“ (13.03.2010). „Drahé děti, toto je čas díkůvzdání. Dnes od vás žádám lásku, nehledejte chyby a omyly u druhých a nesuďte je“ (04.05.2020).
Tato láska, která nám umožňuje přinášet světu pokoj, předpokládá také lásku k těm, kteří nejsou katolíci. Je pravda, že nejde o to, abychom navrhovali synkretismus nebo říkali, že „všechna náboženství jsou si před Bohem rovná“. Přesto jsou všichni lidé milováni. Tento bod se nejlépe chápe v ekumenickém a mezináboženském kontextu Bosny a Hercegoviny, poznačené strašlivou válkou se silnými náboženskými prvky:
„Na zemi jste rozděleni, ale všichni jste mé děti. Muslimové, pravoslavní, katolíci, všichni jste si rovni před mým Synem a přede mnou. Všichni jste mé děti. To neznamená, že všechna náboženství jsou si před Bohem rovná, ale lidé jsou. Nestačí však patřit ke Katolické církvi, abychom byli spaseni: člověk musí respektovat Boží vůli [...]. Komu bylo málo dáno, od toho se bude málo žádat“ (20. 5. 1982). „Nejste praví křesťané, pokud nerespektujete své bratry, kteří patří k jiným náboženstvím“ (21.02.1983). Přestože se připomíná potřeba „zachovat katolickou víru pro sebe a pro své děti za každou cenu“ (19.02.1984).
Král míru
8 . Titulu „Královna pokoje“ odpovídá titul „Král pokoje“ připisovaný Ježíšovi:
„Zvu vás, drahé děti, aby se váš život spojil s ním. Ježíš je Král pokoje a pouze on vám může dát pokoj, který hledáte. Jsem s vámi a představuji vás Ježíšovi“ (25. 12. 1995). „Ve svých rukou mám malého Ježíše, Krále pokoje“ (25.12.2002). „S velkou radostí vám přináším Krále pokoje, aby vás požehnal svým požehnáním“ (25.12.2007).
Jediný Bůh
9 . Poselství nabízejí silně teocentrickou vizi duchovního života a častá je výzva k důvěrnému svěření se Bohu, který je láska:
„Drahé děti, dnes vás zvu k úplnému odevzdání se Bohu. Všechno, co děláte a všechno, co máte, odevzdejte Bohu, aby On vládl ve vašem životě jako Král všeho. Nebojte se“ (25.07.1988).
„Drahé děti, dnes vás zvu, abyste během tohoto týdne žili podle těchto slov: MILUJI BOHA! Drahé děti, s láskou dosáhnete všeho, i toho, co považujete za nemožné“ (28.02.1985).
„Drahé děti, zvu vás k úplnému odevzdání se Bohu. Ať je všechno, co máte, v Božích rukou. Jen tak budete mít radost ve svých srdcích. Děti moje, radujte se ze všeho, co máte. Děkujte Bohu, protože všechno je Jeho dar pro vás. Takto budete moci v životě za všechno děkovat a objevovat Boha ve všem, iv tom nejmenším kvítku“ (25. 4. 1989).
10 . Ve světle toho všeho můžeme rozpoznat jádro poselství, ve kterých Panna Maria nestaví sebe do centra, ale ukazuje se plně orientovaná na naše sjednocení s Bohem:
„Hle, proto jsem s vámi, abych vás učila a přiblížila k Boží lásce“ (25.05.1999).
„Zvu vás, abyste nejprve milovali Boha, Stvořitele svého života, a pak poznáte a budete milovat Boha v každém člověku“ (25.11.1992).
„Jsem s vámi a přimlouvám se u Boha za každého z vás, aby se vaše srdce otevřelo Bohu a Boží lásce“ (25.03.2000).
„Zvu vás všechny, abyste rostli v Boží lásce jako květ, který cítí teplé jarní paprsky“ (25.04.2008).
„Neochabujte ve své víře a nepřemýšlejte, proč si myslíte, že jste sami a opuštěni, ale otevřete svá srdce, modlete se a pevně věřte a pak vaše srdce pocítí Boží blízkost a to, že Bůh vás nikdy neopouští a je vždy u vás“ ( 25.12.2019).
11 . Z tohoto důvodu nás Maria zve k setkání s Bohem, který je vždy přítomen v našem každodenním životě:
„Hledáte znamení a poselství a nevidíte, že Bůh vás s východem slunce ráno zve, abyste se obrátili a vrátili na cestu pravdy a spásy“ (25. 9. 1998). „Ať vám pšeničná pole hovoří o Božím milosrdenství vůči každému stvoření“ (25.08.1999). „Bůh vás chce zachránit a posílá vám poselství prostřednictvím lidí, přírody a mnoha jiných věcí, které vám mohou pomoci pochopit, že musíte změnit směr svého života“ (25.03.1990).
Kristocentrismus
12 . Mariin přímluva a působení se jeví jako jasně podřízené Ježíši Kristu jako původci milosti a spásy v každém člověku:
„Zvláště bych vás, děti moje, chtěla přiblížit k Ježíšovu Srdci. Proto vás, děti moje, dnes zvu k modlitbě adresované mému drahému Synu Ježíši, aby všechna vaše srdce byla jeho“ (25. 10. 1988). „Nenechte se svést světlem světa. Otevřete se světlu Boží Lásky, Lásce mého Syna. Rozhodněte se pro Něho: On je Láska, On je Pravda“ (02.05.2016). „Zvu vás, drahé děti, dnes, protože jste se odvrátili od Ježíše, protože jste Ježíše odsunuli do pozadí a zanedbali jste ho. Proto vás zvu, abyste se rozhodli pro Něho a postavili Ježíše na první místo ve svém životě“ (24.04.2017). „Toužím vás obnovit a vést vás svým Srdcem k Ježíšovu Srdci, které za vás stále trpí a zve vás k obrácení“ (25.10.1996). „Jen když se přiblížíte k Ježíšovi, pochopíte nesmírnou lásku, kterou má ke každému z vás“ (25.02.1998). „Zvem vás, abyste svá srdce stále horlivější zapalovali láskou k Ukřižovanému a nezapomínali, že z lásky k vám dal svůj život, abyste byli spaseni“ (25.09.2007).
13 . Maria se přimlouvá, ale je to Kristus, který nám dává sílu.
„On vám dá sílu a radost v této době. Jsem vám nablízku se svou promluvou“ (25.11.1993). „Moje ruce vám nabízejí mého Syna, který je pramenem čisté vody. On oživí vaši víru a očistí vaše srdce“ (02.10.2014). „Otevřete svá srdce a odevzdejte své životy Ježíši , aby mohl působit ve vašich srdcích a posilovat vás ve víře“ (23.05.1985).
Maria pokorně mluví o svých vlastních slovech v porovnání s věčným Slovem, jehož slova života nás účinně přeměňují: „Drahé děti, mluvím k vám jako Matka: jednoduchými slovy [...]. Na druhé straně můj Syn, který přichází z věčné přítomnosti, mluví k vám slovy života a zasévá lásku do otevřených srdcí“ (02. 10. 2017).
Působení Ducha svatého
14 . Mnohá poselství vyzývají lidi, aby si uvědomili důležitost hledání pomoci Ducha svatého:
„Lidé se pletou, když se na svaté obracejí jen proto, aby je o něco prosili. Důležité je modlit se k Duchu svatému, aby na vás sestoupil. Když ho máte, máte všechno“ (21. 10. 1983).
„Začněte vzývat Ducha svatého každý den. Nejdůležitější je modlit se k Duchu svatému. Když na vás sestoupí Duch svatý, tehdy se vše promění a stane se vám to jasné“ (25.11.1983).
„Před mší svatou je třeba se modlit k Duchu svatému. Modlitby k Duchu svatému musí vždy doprovázet mši“ (26. 11. 1983).
„Lidé se modlí nesprávným způsobem. Chodí do kostelů a na poutnická místa, aby si vyprosili nějakou materiální milost. Jen málokdo však prosí o dar Ducha svatého. Nejdůležitější pro vás je právě to, abyste prosili o sestoupení Ducha svatého, protože máte-li dar Ducha svatého, máte všechno“ (29. 12. 1983).
Výzva k obrácení
15 . V poselstvích se objevuje neustálá výzva k zanechání světského způsobu života a přílišné připoutanosti ke světským dobrům s častými výzvami k obrácení, které umožňuje skutečný mír ve světě. Zdá se, že obrácení je jádrem poselství Gospy : „Drahé děti! Dnes vás zvu k obrácení. To je nejdůležitější poselství, které jsem vám zde předala.“ (25. 2. 1996)
„Moje srdce hoří láskou k vám. Jediné slovo, které chci říci světu, je toto: obrácení, obrácení. Dejte to na vědomí všem mým dětem. Žádám jen o obrácení“ (25.04.1983).
„Drahé děti, dnes vás chci zahalit do svého pláště a všechny vás vést na cestu obrácení.
„Nemůžete říci, že jste se obrátili, protože váš život se musí stát každodenním obrácením“ (25.02.1993).
„Probuďte se z únavného spánku své duše a ze všech sil řekněte Bohu 'Ano'. Rozhodni se pro obrácení a svatost“ (25.03.2001).
„Obraťte se, děti moje, a poklekněte v tichu svého srdce. Postavte Boha do středu svého bytí“ (25.05.2001).
„Drahé děti, i dnes vás s velkou radostí v srdci zvu k obrácení [...]. Bůh chce obrátit celý svět a pozvat jej ke spáse a k cestě k tomu, který je začátkem a cílem každého bytí“ (25.06.2007).
Těžké břemeno zla a hříchu
16 . Zároveň se objevuje naléhavé povzbuzení, abychom nepodceňovali závažnost zla a hříchu a brali velmi vážné Boží volání bojovat proti zlu a vlivu satana. Další častou výzvou je nebát se tváří v tvář zkouškám. Podle okolností se oznamuje, že současnost je časem milosti a časem zkoušek. Tento poslední prvek je někdy vyjádřen i velmi silnými tóny: všude vládne zoufalství, vše se hroutí atp. a souvisí především s nedostatkem víry a vzdáleností velké části lidí od Boha. Z toho vyplývá výzva obětovat Bohu všechna utrpení a obtíže, aby přinesly ovoce milosti a vnitřní útěchy:
„Nepláču jen proto, že Ježíš zemřel. Pláču proto, že Ježíš zemřel a do poslední kapky své krve dal za všechny lidi, ale mnohé z mých dětí z toho nechtějí čerpat žádný užitek“ (01.04.1983).
„Podívejte se kolem sebe, drahé děti, a uvidíte, jak velký je hřích, který vládne na této zemi. Proto se modlete, aby Ježíš zvítězil“ (13.9.1984).
„Drahé děti, víte, že jsem vám slíbil oázu míru, ale víte, že vedle oázy je poušť, kde satan číhá a pokouší každého z vás. Drahé děti, pouze modlitbou můžete přemoci každý vliv satana na místě, kde žijete. Já jsem s vámi, ale nemohu vás připravit o vaši svobodu.“ (07.08.1986)
„Kamkoli jdu a můj Syn je se mnou, tam se ke mně přidává i satan. Dovolili jste mu, aniž byste si to uvědomovali, aby ve vás převzal moc, aby vás ovládl [...]. Nepoddejte se, děti moje! Setřete mi z tváře slzy, které jsem vyronil, když jsem pozoroval, co děláte. Rozhlédněte se kolem sebe! Najděte si čas, abyste se přiblížili k Bohu v církvi. Přijďte do domu svého Otce. Najděte si čas, abyste se shromáždili jako rodina a prosili Boha o milost. [...] Nedívejte se svrchu na chudáka, který vás prosí o kůrku chleba. Neodvracejte ho od svého plného stolu. Pomozte mu! A Bůh pomůže i vám [...]. Vy, děti moje, jste na to všechno zapomněli. Přispěl k tomu i satan. Nepodávejte se! [...]. Nechci vás dále kárat, naopak, chci vás ještě jednou pozvat k modlitbě, půstu a pokání“ (28. 1. 1987).
„Drahé děti, zvláště vás všechny zvu k modlitbě a odříkání, protože nyní jako nikdy předtím chce satan svést co nejvíce lidí na cestu smrti a hříchu. Proto, drahé děti, pomozte mému Neposkvrněnému Srdci zvítězit ve světě hříchu“ (25.09.1991).
„Nedovolte satanovi, aby vás vláčil a udělal z vás to, co chce. Zvu vás, abyste se stali zodpovědnými a rozhodnými a každý den zasvětili Bohu“ (25.01.1998).
„Nyní, jako nikdy předtím, chce satan udusit člověka a jeho duši svým nakažlivým větrem nenávisti a neklidu. V tolika srdcích není žádná radost, protože tam není Bůh a žádná modlitba. Nenávist a válka rostou každým dnem. Zvu vás, děti moje, abyste s nadšením znovu začali cestu svatosti a lásky, neboť kvůli tomu jsem přišel mezi vás. Buďme spolu láskou a odpuštěním pro všechny, kdo vědí a chtějí milovat jen lidskou láskou, a ne tou nesmírnou Boží láskou“ (25.01.2015).
17 . Panna Maria poukazuje na možnost ukončit válku, což však vyžaduje spolupráci křesťanů s darem jejich života. To znamená silnou výzvu k zodpovědnosti: „Mluvíte, ale nežijete: proto, děti moje, tato válka trvá tak dlouho. Vyzývám vás, abyste se otevřeli Bohu a žili s Bohem ve svých srdcích [...]. Drahé děti, nemohu vám pomoci, nebudete-li žít Boží přikázání, nebudete-li žít mši svatou, neodmítnete-li hřích“ (25. 10. 1993). Přesto se o čtyři měsíce později vyjadřuje vděčně a opět zdůrazňuje hodnotu spolupráce věřících: „Všichni jste mi pomohli, aby tato válka co nejdříve skončila“ (25. 2. 1994). Důležitost spolupráce věřících se objevuje iv jiných souvislostech: „Musíte spolupracovat svými životy a svým příkladem v díle spásy“ (25. 5. 1996).
Modlitba
18 . Modlitba má na této cestě zásadní význam.
„Znovu vás zvu, abyste se rozhodli pro modlitbu, protože v modlitbě budete moci zažít obrácení. Každý z vás se v jednoduchosti stane podobným dítěti, které je otevřeno Otcově lásce“ (25. 7. 1996).
„Zvu vás, abyste svůj den naplnili krátkými vřelými modlitbami. Když se modlíte, vaše srdce je otevřené a Bůh vás miluje zvláštní láskou a dává vám zvláštní milosti. Proto využijte tento čas milosti a věnujte jej Bohu jako nikdy předtím“ (25.07.2005).
19 . Vedle modlitby se často objevuje výzva k půstu , který je však vysvětlován jako bezplatná oběť vedle tělesných obětí: „Jste-li v nouzi nebo v nesnázích, přijďte ke mně. Pokud nemáš sílu postit se o chlebu a vodě, můžeš se zřeknout jiných věcí. Kromě jídla by bylo dobré zřeknout se televize, protože – po sledování televizních pořadů – jste rozptýleni a nemůžete se modlit. Mohli byste se také vzdát alkoholu, cigaret a jiných požitků. Sami víte, co byste měli dělat“ (08.12.1981).
Ústřední postavení mše
20 . Modlitba věřících nachází svůj vrchol ve slavení Eucharistie:
„Mše svatá je nejvyšší formou modlitby. Nikdy nebudete schopni pochopit její velikost“ (13.01.1984). „Drahé děti, i dnes vás chci zvláštním způsobem pozvat k eucharistii. Ať je mše svatá středem vašeho života! Zejména, drahé děti, ať je Eucharistie ve vašich rodinách: rodina musí chodit na mši svatou a slavit Ježíše. Ježíš musí být středem vašeho života!“ (15.06.2018). „Ať mše svatá pro vás není zvykem, ale životem, prožíváním mše svaté každý den pocítíte potřebu svatosti“ (25.01.1998). „Nezapomínejte, že v Eucharistii, která je srdcem víry, je můj Syn stále s vámi. Přichází k vám as vámi láme chléb, protože, děti moje, za vás zemřel, vstal z mrtvých a opět přijde“ (02.05.2016).
21 . Následující poselství dobře zdůrazňuje malou hodnotu samotných zjevení před obrovským duchovním pokladem, kterým je Eucharistie:
„Jsem vám blíže během mše svaté než během zjevení. Mnozí poutníci by chtěli být přítomni v místnosti zjevení, a tak se tlačí kolem presbytáře. Když se natlačí před svatostánek, jak to dělají nyní před farou, pochopí všechno, pochopí Ježíšovu přítomnost, protože přijmout svaté přijímání je více než být vizionářem“ (12. 11. 1986).
Bratrské přijímání
22 . Međugorská spiritualita není individualistická. Na jedné straně se přežívá zejména v komunitních akcích, jako jsou pouti a modlitební setkání; na druhé straně je v poselstvích spolu s modlitbou přítomna neustálá výzva ke konkrétní bratrské lásce, která doprovází, dává, slouží, odpouští, je blízko chudým:
„To je jediná pravda a tu vám zanechal můj Syn. Nemusíte ji moc zkoumat: žádá se od vás, abyste milovali a dávali“ (02.01.2015).
„Zvu vás, děti moje, abyste viděli, kdo potřebuje vaši duchovní nebo materiální pomoc. Svým příkladem, děti moje, budete nataženýma rukama Boha, jehož lidstvo hledá“ (25.02.1997).
„Pak si vyberte jeden den v týdnu a věnujte ho chudým a nemocným: nezapomínejte na ně“ (23.01.1984).
„Drahé děti, povzbuzuji vás, abyste milovali bližního, a zejména abyste milovali ty, kteří vám škodí. Takto, s láskou, budete moci ocenit úmysly srdce. Modlete se a milujte, drahé děti: s láskou budete moci udělat i to, co se vám zdá nemožné“ (07.11.1985).
„Drahé děti, dnes vás zvu k lásce, která je Bohu milá a drahá. vám přišel na pomoc [...]. Pak Bůh bude moci formovat váš život a vy budete růst v lásce. lásku ( 1 Kor 13), aby ve vás Boží láska každým dnem rostla do své plnosti“ (25. 6. 1988).
„Žádáte mého Syna, aby byl k vám milosrdný, ale já vás zvu k milosrdenství. Vy ho prosíte, aby byl k vám dobrý a aby vám odpustil, ale jak dlouho vás prosím, děti moje, abyste odpouštěli a milovali všechny lidi, které potkáváte!“ (02.03.2019).
Komunitní aspekt Medžugorje se objevuje i v neustálém zdůrazňování zásadního významu rodiny v křesťanském životě: „Drahé děti, začněte prosím měnit svůj rodinný život. Ať je rodina harmonickou květinou, kterou toužím darovat Ježíši. Drahé děti, ať je každá rodina aktivní v modlitbě. Toužím, aby jednoho dne bylo v rodině vidět ovoce: jen tehdy je budu moci dát jako okvětní lístky Ježíšovi pro naplnění Božího plánu“ (01.05.1986).
23 . Tato spiritualita určitě zahrnuje i církevní rozměr, tedy rozměr společenství s celou církví, s pastýři a zejména se Svatým Otcem:
„Dobře si plňte své povinnosti a dělejte to, co od vás žádá církev“ (02.02.1983). „Modlím se ke svému Synu, aby vám skrze lásku dal jednotu skrze něho, jednotu mezi vámi a jednotu mezi vámi a vašimi pastýři. Můj Syn se vám skrze ně vždy nově dává a obnovuje vaše duše. Nezapomínejte na to“ (02.08.2014). „Jako své děti vás prosím: hodně se modlete za církev a za její služebníky, vaše pastýře, aby církev byla taková, jakou ji chce mít můj Syn: čistá jako pramenitá voda a plná lásky“ (02.03.2018). „Modlete se za mého milovaného Svatého Otce, modlete se za jeho poslání“ (17.08.2014).
Radost a vděčnost
24 . Medžugorská spiritualita je radostná, slavnostní a obsahuje pozvání žít radost z následování Krista, děkovat i za malé krásné věci v životě:
„Drahé děti, zvu vás, abyste se otevřeli Bohu. Víte, děti moje, tak jak se příroda otevírá a dává život a ovoce, tak i já vás zvu k životu s Bohem ak úplnému odevzdání se mu. Děti moje, já jsem s vámi a chci vás neustále uvádět do radosti života. Toužím, aby každý z vás objevil radost a lásku, které se nacházejí pouze v Bohu a které může dát pouze Bůh“ (25. 5. 1989).
„Drahé děti, zvu vás, abyste děkovali Bohu za všechny dary, které jste během svého života objevili, i za ten nejmenší dar, který jste vnímali Děkuji spolu s vámi a přeji si, abyste všichni pocítili radost z darů a aby Bůh. byl pro každého z vás vším“ (25.09.1989).
„Modlete se, děti moje, aby se modlitba pro vás stala životem. Takto objevíte ve svém životě klid a radost, které Bůh dává těm, kdo jsou s otevřeným srdcem vůči jeho lásce“ (25.08.2007).
„Kdo se modlí, Děti moje, cítí svobodu Božích dětí as radostným srdcem slouží pro dobro svého bratra člověka. Neboť Bůh je láska a svoboda. Proto, děti moje, když vám chtějí nasadit řetězy a využít vás, nepochází to od Boha, protože Bůh je láska a dává svůj pokoj každému stvoření“ (25.10.2021).
„Najděte mír v přírodě a objevíte Boha Stvořitele, kterému můžete děkovat za všechna stvoření“ (25.07.2001).
„Přeji každému z vás, abyste byli šťastní zde na zemi“ (25.05.1987).
„Drahé děti! Modlete se a obnovujte svá srdce, aby dobro, které jste zaseli, přineslo ovoce radosti“ (25.02.2024).
„Potřebuji vaše spojení s mým Synem, neboť si přeji, abyste byli šťastní“ (02.05.2015).
Svědectví věřících
25 . V poselstvích lze nalézt naléhavé výzvy k osobnímu svědectví. „apoštoly své lásky“:
„Drahé děti, jako Matka vás prosím, abyste vytrvali jako moji apoštolové [...]. Modlím se, abyste byli svědky lásky nebeského Otce podle mého Syna. Děti moje, dostalo se vám velké milosti být svědky Boží lásky. Neberte na lehkou váhu zodpovědnost, která vám byla svěřena. Nezarmucujte mé mateřské srdce. Jako Matka toužím důvěřovat svým dětem, svým apoštolům“ (02.11.2012).
„Apoštolové mé lásky, mé děti, buďte jako paprsky slunce, které teplem lásky mého Syna zahřívají všechny kolem sebe. Děti moje, svět potřebuje apoštoly lásky“ (02.10.2018).
Mimořádně krásné je poselství, které vybízí, aby člověk nepřikládal tak velký význam velkolepým znamením a aby svým životem projevoval to, čemu věří: „Žádáte mě o znamení, abyste uvěřili v mou přítomnost. Znamení přijde. Ale vy ho nepotřebujete: vy sami musíte být znamením pro jiné“ (08.02.1982).
Věčný život
26 . V mnoha poselstvích je silná výzva k opětovnému probuzení touhy po nebi, a tedy hledání konečného smyslu existence ve věčném životě:
„Drahé děti, dnes vás chci všechny pozvat, aby se každý z vás rozhodl pro ráj“ (25.10.1987). „Bůh mě posílá, abych vám pomohl a vedl vás k ráji, který je vaším cílem“ (25. 9. 1994). „Toužím z vás udělat velmi krásnou kytici připravenou pro věčnost“ (25.07.1995). „Bez něj není budoucnosti ani radosti, ale především není věčné spásy“ (25.04.1997). „Rozhodněte se pro svatost, děti moje, a myslete na nebe“ (25.05.2006). „Ve vašich srdcích se zrodí touha po nebi. Ve vašich srdcích začne vládnout radost“ (25.08.2006). „Jste tak slepí a připoutaní k pozemským věcem a myslíte na pozemský život. Bůh mě poslal, abych vás vedl k věčnému životu“ (25.10.2006). „Nezapomínejte, že jste poutníci na cestě do věčnosti“ (25.11.2006). „Nezapomínejte, že jste chodci jako květ na poli“ (25.1.2007). „Nezapomínejte, že jste poutníky na této zemi“ (25.12.2007). „Vše pomine, děti moje, jen Bůh zůstává“ (25.03.2008). „Přeji si, děti moje, aby si každý z vás zamiloval věčný život, který je vaší budoucností“ (25.01.2009).
Potřebná vysvětlení
27 . Soubor poselství má velkou hodnotu a různými slovy vyjadřuje stálé učení evangelia. Několik poselství se odchyluje od tohoto velmi pozitivního a povzbuzujícího obsahu a dokonce se zdá, že jsou s ním v rozporu. Vyplatí se dávat pozor, aby těchto několik zmatečných prvků nezastínilo krásu celku.
Aby se tento Medžugorský poklad nezkompromitoval, je třeba objasnit některé možné zmatky, které mohou vést menšinové skupiny ke zkreslení vzácného návrhu této duchovní zkušenosti, zejména pokud se poselství čtou neúplně.
To nás vede k tomu, abychom ještě jednou připomněli rozhodující zásadu: když člověk rozpozná působení Ducha svatého uprostřed duchovní zkušenosti, neznamená to, že vše, co k této zkušenosti patří, je bez jakékoli nepřesnosti, nedokonalosti nebo možného zmýlení. Je třeba znovu připomenout, že tyto jevy „se někdy jeví jako spojené se zmatenými lidskými zkušenostmi, s teologicky nepřesnými vyjádřeními nebo se zájmy, které nejsou zcela legitimní“ ( Normy , č. 14). To nevylučuje možnost „jisté chyby přirozeného řádu, která není způsobena špatným úmyslem, ale subjektivním vnímáním jevu“ (Normy, č. 15.2).
Věřící musí být při interpretaci a šíření údajných poselství opatrní a obezřetní. Abychom nyní poskytli pokyny, poukážeme na několik poselství, která je třeba posuzovat zvlášť opatrně, ačkoli mnohé z nich lze přiměřeně pochopit ve světle souhrnu všech poselství.
Pokárání a hrozby
28 . V některých případech se zdá, že Panna Maria projevuje jisté podráždění, protože některé z jejích poselství nebyly dodrženy, varuje tedy před výhrůžnými znameními a možností, že se již více nezjeví, přestože poselství pak pokračují bez přerušení:
„Přišla jsem naposledy vyzvat svět k obrácení. Potom se už na zemi nezjevím. Toto jsou moje poslední zjevení“ (02.05.1982).
„Spěchejte s obrácením. Když se na kopci zjeví slíbené znamení, bude už pozdě“ (02.09.1982).
„Dnes vás zvu naposledy. Nyní je půst a vy – jako farnost – můžete nyní z lásky k mé výzvě přilnout.
Tato poselství je třeba přijmout jen jako výzvu, abychom neodkládali a neodkládali obrácení, majíce na paměti, co říká svatý Pavel: „Hle, nyní je příznivý čas, hle, nyní je den spásy“ ( 2 Kor 6, 2).
Ve skutečnosti jedno z poselství dává správné světlo pro správný výklad těch, které jsme citovali:
„Ti, kteří předpovídají katastrofu, jsou falešní proroci. Říkají: 'V takovém roce, v takový den nastane katastrofa. Vždy jsem říkal, že trest přijde, pokud se svět neobrátí. Proto všechny zvu k obrácení. Vše závisí na vašem obrácení“ (15. 12. 1983).
Poselství pro farnost
29 . Existují i jiná vyjádření, u nichž hrozí, že se budou vykládat v nesprávném smyslu, jak se to stalo v poselstvích farnosti. Zdá se, že Panna Maria v nich chce mít kontrolu nad detaily duchovní a pastorační cesty - žádosti o dny půstu nebo pokyny o konkrétních závazcích pro různá liturgická období -, čímž vyvolává dojem, že chce nahradit běžné organismy účasti. Někdy, jak vidíme v následujících poselstvích, se „zvláštní péče“, kterou chce Panna Maria vykonávat nad farností, vynoří až po stížnosti, že se její pastorační pokyny nedodržují:
„Drahé děti, tuto farnost jsem si vybrala zvláštním způsobem a chci ji vést a přeji si, aby byla celá moje. Děkuji vám, že jste sem dnes večer přišli. Synem: Každý (čtvrtek) vám budu dávat zvláštní poselství.“ (01.03.1984).
„Drahé děti, zítra večer (na svátek Letnic) se modlete o Ducha pravdy. Zvlášť vy z farnosti, neboť vy potřebujete Ducha pravdy, abyste předávali poselství taková, jaká jsou, nic nepřidávajíce ani neubíraje: tak, jak jsem je dal“ (09.06.1984).
„Drahé děti, v těchto dnech (adventu) vás zvu k rodinné modlitbě. Několikrát jsem vám ve jménu Božím předal poselství, ale vy jste mě neposlouchali. Příští Vánoce budou pro vás nezapomenutelné, pokud přijmete poselství, která vám dávám“ (06.12.1984).
„Drahé děti, chci vám nadále dávat svá poselství, a proto vás dnes zvu, abyste žili a přijímali má poselství. Děti moje, miluji vás a zvláštním způsobem jsem si vybrala tuto farnost, ve které jsem dobrovolně zůstala, když mě do ní poslal Nejvyšší. Proto vás zvu: Přijměte mě, drahé děti, abyste i vy byli šťastné. Poslouchejte má poselství! Poslouchejte mě!“ (21.03.1985).
„Dnes je den, kdy jsem vám chtěl přestat dávat poselství, protože někteří mě nepřijali. Farnost však pokročila a já vám chci dávat poselství, jaká se nestala nikde v dějinách od počátku světa.“ (04.04.1985).
Takové opakované výzvy adresované farníkům jsou pochopitelným projevem intenzivní lásky údajných vizionářů k jejich farnímu společenství. Poselství Panny Marie však běžně nemohou nahradit pozici faráře, pastorační rady a synodální práce Společenství při rozhodnutích, která jsou předmětem rozlišování Společenství, díky čemuž farnost dozrává v rozvážnosti, bratrském poslechu, úctě k druhým a dialogu.
Neúnavné trvání na poslechu poselství
30 . Kromě častých výzev věřícím farnosti se zdá, že Panna Maria obecně tak naléhavě podporuje poslech svých poselství, že někdy se tato výzva objevuje více než samotný obsah poselství: „Drahé děti, neuvědomujete si poselství, která vám Bůh posílá skrze mě. On vám uděluje milosti, ale vy to nechápete“ (08.11.1984). „Neuvědomujete si všechna poselství, která vám dávám“ (15. 11. 1984). Hrozí tak riziko, že se u věřících vytvoří závislost a přílišné očekávání, které by nakonec zastínilo ústřední význam zjeveného Slova.
Naléhavost se objevuje neustále. Například: „Žijte moje poselství“ (18. 6. 2010). „Šiřte moje poselství“ (25. 6. 2010). „Žijte poselství, která vám dávám, abych vám mohl dávat nová poselství“ (27.05.2011). „Následujte moje poselství [...] obnovte moje poselství“ (17.06.2011). „Přijměte má poselství a žijte má poselství“ (24.06.2011).
V některých poselstvích, jako například v následujícím, se naléhavost stává naléhavou: „Drahé děti, i dnes vás Matka radostně zve: buďte mými nositeli, nositeli mých poselství v tomto unaveném světě. Žijte moje poselství, přijímejte má poselství s odpovědností. Drahé děti, modlete se se mnou za mé plány, které chci naplnit“ (30. 12. 2011).
Pravděpodobně tato často opakovaná výzva pochází z lásky a velkodušného zánětu údajných vizionářů, kteří se s dobrou vůlí obávali, že Matčiny výzvy k obrácení a míru budou ignorovány. Toto naléhání se stává ještě problematičtějším, když se poselství týkají žádostí nepravděpodobného nadpřirozeného původu, například když Panna Maria dává příkazy týkající se dat, míst, praktických záležitostí a rozhoduje o běžných věcech. Přestože poselství tohoto druhu nejsou v Međugorji častá, najdeme i taková, která se vysvětlují výlučně osobními přáními údajných vizionářů. Následující příklad je jasným příkladem takových zavádějících poselství:
„Příští rok 5. srpna se bude slavit druhé tisíciletí mého narození [...]. Žádám vás, abyste se intenzivně připravovali tři dny [...]. V tyto dny nepracujte“ (01.08.1984).
Je rozumné, aby věřící, využívajíc obezřetnosti a zdravého rozumu, nebrali tyto podrobnosti vážně a nebrali je na vědomí. Vždy je třeba mít na paměti, že tak jako v jiných duchovních zkušenostech a údajných nadpřirozených jevech, i v tomto případě se pozitivní a povznášející prvky mísí s jinými, které je třeba zanedbat, ale které by neměly vést k tomu, aby se pohrdalo bohatstvím a dobrotou Medžugorského návrhu jako celku.
Panna Maria dává svým poselstvím správnou hodnotu
31 . Ve skutečnosti je to samotná Gospa , která nás vyzývá, abychom relativizovali její poselství. Ona jasně říká, co musíme poslouchat: evangelium. Panna Maria často žádá, abychom jí poselství poslouchali, ale zároveň je podřizuje nesrovnatelné hodnotě Slova zjeveného ve Písmu svatém. Následující napomenutí jsou v tomto bodě velmi pronikavá a stávají se hlavním kritériem postoje, který je třeba zaujmout k poselstvím:
„Nechoďte hledat mimořádné věci, ale raději si vezměte evangelium, čtěte ho a všechno vám bude jasné“ (12. 11. 1982).
„Proč kladete tolik otázek? Každá odpověď je v evangeliu“ (19.9.1981).
„Nevěřte lživým hlasům, které vám říkají o falešných věcech, o falešném světle. Vy, děti moje, vraťte se k Písmu!“ (02.02.2018).
32 . Výzva Panny Marie číst Písmo svaté je jednou z nejčastěji opakovaných proseb:
„Drahé děti, dnes vás zvu, abyste každý den ve svých domovech četli Písmo svaté: umístěte ho na dobře viditelné místo, aby vás vždy podněcovalo ke čtení a k modlitbě“ (18.10.1984). „Umístěte Písmo svaté na viditelné místo ve svých rodinách, čtěte ho a žijte podle něj“ (25.08.1996). „Dejte si Písmo svaté na viditelné místo ve svých rodinách, čtěte je, rozjímejte o něm a učte se, jak Bůh miluje svůj lid“ (25.01.1999). „Zvu vás obnovit modlitbu ve vašich rodinách čtením Písma svatého“ (25.9.1999). „Nezapomínejte, děti moje, číst Písmo svaté. Umístěte si ho na viditelné místo a svým životem dosvědčujte, že věříte a žijete Boží slovo“ (25.01.2006). „Čtěte, rozjímejte o Písmu svatém a ať jsou pro vás slova v něm napsána životem“ (25.02.2012). „Dejte si Písmo svaté na viditelné místo ve svých rodinách a čtěte ho“ (25.01.2014). „Děti moje, čtěte knihu evangelií: je v ní vždy něco nového, spojuje vás s mým Synem, který se narodil, aby přinesl slova života všem mým dětem“ (02.11.2019).
33 . Na druhé straně sama Gospa říká, že více než poselství je to svědectví křesťanů, které je skutečným světlem pro svět:
„Přeji si, abyste byli aktivní v prožívání a předávání poselství. Zvláštním způsobem si přeji, drahé děti, abyste všichni byli odrazem Ježíše, který osvětlí tento nevěrný svět, který kráčí v temnotách. Přeji si, abyste všichni byli světlem pro všechny a abyste svědčili ve světle“ (05.06.1986).
34 . Musíme si tedy uvědomit, že poselství, která Panna Maria opakovaně žádá, abychom poslouchali, jsou v konečném důsledku jejími naléhavými výzvami k obrácení, k návratu ke Kristu, k rozjímání o jeho slově, k modlitbě, k hledání pokoje. Nic z toho nás nevzdaluje ani neodvádí od evangelia. Proto ti, kteří jsou příliš pozorní k mimořádným událostem a údajným poselstvím Panny Marie a nevěnují svůj čas a energii modlitbě s Božím slovem, adoraci Krista, službě bratrům a sestrám a budování míru všude na světě, nejsou věrni pravému duchu Medžugorje.
„Sebeposvěcení“ Panny Marie
35 . Problematická jsou i ta poselství, která Panně Marii připisují výrazy „můj plán“, „můj projekt“: „Každý z vás je důležitý v mém plánu spásy“ (25. 5. 1993). „Děti moje, nezapomínejte, že jste důležité v mém plánu spásy lidstva“ (25.06.2022). „Zvu vás, abyste se modlili [...] za mé plány “ (01.10.2004). „I dnes večer vás zvu modlit se [...] za mé plány [...] mé plány “ (02.09.2005).
Tato vyjádření by mohla být matoucí. Ve skutečnosti vše, co Panna Maria dělá, je vždy ve službě Pánova plánu a jeho božského plánu spásy. Panna Maria nemá svůj vlastní plán pro svět a církev. V důsledku toho se tato poselství dají interpretovat jen v tomto smyslu: Panna Maria plně přebírá Boží plány až do té míry, že je vyjadřuje jako své vlastní.
36 . V tomto ohledu je třeba věnovat zvláštní pozornost možnému nesprávnému používání slova „prostřednice“ v souvislosti s Pannou Marií. , objevují se určité výrazy, které se nezdají být v souladu s tímto celkem: „Já jsem prostřednice mezi vámi a Bohem“ (17. 7. 1986).
Takto použitý výraz „prostřednice“ by chybně vedl k tomu, že by se Marii přisoudilo místo, které je jedinečné a výlučné pro Božího Syna, který se stal člověkem; ve skutečnosti by to bylo v rozporu s tím, co potvrzuje Písmo svaté, když říká, že je jen jeden „prostředník mezi Bohem a lidmi, člověk Kristus Ježíš, který dal sebe sama jako výkupné za všechny“ ( 1 Tim 2, 5 - 6 ). Na druhé straně tato údajná poselství nedokážou dobře vyjádřit, jak to vysvětlil svatý Jan Pavel II. že Mariina spolupráce je „podřízeným zprostředkováním“ vůči Kristově spolupráci (srov. Redemptoris Mater 39), takže „nic neubírá ani nepřidává na důstojnosti a účinnosti Krista, jediného Prostředníka“ ( Lumen gentium 62).
Přesto je ve stejném poselství z 18. 3. 2012 jasné, že toto zprostředkování nezakrývá jedinečné Kristovo zprostředkování: je to jen „mateřská promluva“ za nás: „Drahé děti! Přicházím mezi vás, protože chci být vaší matkou, vaší zastánkyní“.
S námi ke Kristu
37 . Je třeba připomenout, že poselství jako celek mají silný teocentrický a kristologický důraz. Některá poselství nabízejí v tomto smyslu pomoc, protože zdůrazňují Mariin mateřskou promluvu jako klíč k její specifické a vždy podřízené funkci. Zvlášť zřetelná jsou následující poselství, ve kterých Maria zdůrazňuje, že nemůže a ani nechce nahradit Ježíše Krista:
„Nerozděluji přímo božské milosti, ale od Boha dostávám vše, o co svou modlitbou prosím“ (31. 8. 1982).
„Modlete se a skrze modlitbu se setkávejte s mým Synem, aby vám dal sílu , aby vám udělil milost“ (23.06.2017).
„Rozhodněte se pro Ježíše, rozhodněte se a jděte spolu s ním do budoucnosti [...]. Chci vás všechny přivést k mému Synu [...]. Rozhodněte se pro něj, dejte ho na první místo ve svém životě“ (22.06.2012).
„Žijíc svá poselství vás chci přivést ke svému Synu. Během všech těchto let, ve kterých jsem s vámi, je můj prst obrácen k mému Synu , k Ježíšovi, protože vás chci všechny přivést k Němu“ (28.12.2012).
Následující poselství lze považovat za syntézu nabídky evangelia prostřednictvím Međugorje:
„Toužím vás přivést ještě blíže k Ježíšovi ak jeho zraněnému srdci, abyste mohli pochopit tu nesmírnou lásku, kterou se daroval za každého z vás. Proto, drahé děti, modlete se, aby z vašich srdcí vytryskl pramen lásky ke každému člověku ak těm, kteří vás nenávidí a opovrhují vámi; tak budete moci s Ježíšovou láskou překonat veškerou bídu v tom smutném světě, který je beznadějný pro ty, kteří neznají Ježíše“ (25.11.1991).
Z toho vyplývá, že podstatným prvkem je být pozorný na to, co nám celá Medžugorská manifestace připomíná o učení evangelia, přičemž se náš pohled nesoustředí na detaily, ale na velká napomenutí, která se objevují v poselstvích Gospy . V jejich světle je třeba s rozvahou číst některé méně důležité nebo nejasné texty.
Závěry
38 . Prostřednictvím nihil obstat o duchovní události jsou věřící „oprávnění rozvážně se jí věnovat“ ( Normy , čl. 22, § 1: srov. Benedikt XVI., Verbum Domini 14) Ačkoli to neznamená prohlášení nadpřirozeného charakteru daného jevu (srov . , čl. 22, § 2) a připomínajíc, že věřící ne jsou povinni v něho věřit, nihil obstat naznačuje, že prostřednictvím této duchovní nabídky mohou získat pozitivní podnět pro svůj křesťanský život, a opravňuje k veřejnému uctívání. Božím lidem se nerozšířily žádné negativní nebo rizikové účinky.
Hodnocení hojných a rozšířených krásných a pozitivních plodů neznamená prohlášení údajných nadpřirozených událostí za autentické, ale pouhé poukázání na to, že „uprostřed“ tohoto duchovního úkazu v Medžugorji Duch svatý plodně působí pro dobro věřících. Proto se zve ocenit a sdílet pastorační hodnotu tohoto duchovního návrhu (srov. Norme , č. 17).
Kromě toho pozitivní hodnocení většiny Medžugorských poselství jako budovatelských textů neznamená prohlášení, že mají přímý nadpřirozený původ. Z toho vyplývá, že když se mluví o „poselstvích“ Panny Marie, vždy je třeba mít na mysli „údajná poselství“.
39 . Prvky shromážděné v této poznámce umožňují uznat, že jsou přítomny podmínky pro určení nihil obstat . Mostarsko-duvinský biskup vydá příslušný dekret. Apoštolský vizitátor zvláštní povahy pro farnost Međugorje, který bude nadále vykonávat jemu svěřené funkce, bude muset ověřit, zda v každé publikaci, ve které se shromažďují poselství, je tato poznámka uvedena jako úvod . On sám pak bude rozlišovat všechna budoucí poselství - nebo minulá poselství, která ještě nebyla zveřejněna - a bude muset povolit jejich případné zveřejnění ve světle výše nabídnutých objasnění. Rovněž přijme opatření, která bude považovat za nezbytná, a bude usměrňovat pastorační rozlišování tváří v tvář novým situacím, které mohou nastat, přičemž bude informovat toto dikastérium.
40 . I když mohou existovat různé názory na pravost některých skutečností nebo aspektů této duchovní zkušenosti, církevní autority míst, kde je přítomna, se vyzývají, aby „ocenily pastorační hodnotu a také podporovaly šíření tohoto duchovního návrhu“ ( Normy, č. 17). Obezřetné posouzení toho, co se děje na jejich vlastním území, však zůstává v pravomoci každého diecézního biskupa rozhodnout o této záležitosti (srov. Normy, čl. 7, § 3). I když jsou pozitivní plody tohoto duchovního jevu rozšířeny po celém světě, nepopírá to, že se mohou vyskytnout skupiny nebo osoby, které, využívají-li tento duchovní úkaz nevhodně, jednají nesprávným způsobem. Diecézní biskupové, každý ve své diecézi, mají svobodu a autoritu přijímat obezřetná rozhodnutí, která považují za potřebná pro dobro Božího lidu.
41 . V každém případě by lidé, kteří jdou do Međugorje, měli být silně orientováni na to, aby přijali, že pouti se nekonají proto, aby se setkali s údajnými vizionáři, ale aby se setkali s Marií, Královnou míru, a aby se, věrní jí lásce k Synu, setkali s Kristem a poslouchali ho v rozjímání o Slově, v účasti na Eucharistii av eucharistické adoraci. Tak jak se to děje v mnoha svatyních po celém světě, kde se Panna Maria uctívá s nejrozmanitějšími tituly.
42 . Přečtěme si ještě jedno poslední poselství, které shrnuje vzácný kristocentrický smysl medžugorského návrhu a projevuje jeho nejautentičtějšího ducha:
„Drahé děti, má slova jsou jednoduchá [...]. Zvu vás k mému Synu. Pouze on může přeměnit zoufalství a utrpení v mír a vyrovnanost. Pouze On může dát naději v nejhlubších bolestech. Můj Syn je životem světa. Čím lépe ho znáte, čím více se k němu přibližujete, tím více ho budete milovat, protože můj Syn je Láska. Láska všechno mění, činí krásným i to, co se vám bez lásky zdá bezvýznamné“ (02.09.2018).
Královna pokoje, modli se, aby ti, kteří svobodně přijímají duchovní nabídku Međugorje, žili stále více spojení s Ježíšem Kristem a našli v něm pravý pokoj srdce.
Tobě svěřujeme i tento náš svět, který podlehl „třetí světové válce po částech“. Královna míru, vyslechni prosbu, která se ozývá ze srdcí dětí, mladých lidí, chudých a každé ženy a muže dobré vůle.
„Děkuji ti, naše Matko! Hledíc na tebe, která jsi bez hříchu, ať nadále věříme a doufáme, že nad nenávistí zvítězí láska, nad lží pravda, nad urážkou odpuštění, nad válkou mír. Ať se tak stane!“ (Papež František, Modlitba k Neposkvrněné Panně Marii , 8. prosince 2022).
Nejvyšší velekněz František na audienci udělené podepsanému prefektovi spolu se sekretářem pro doktrinální sekci Dikasteria pro nauku víry 28. srpna 2024 schválil tuto nótu a nařídil její zveřejnění.
Dáno v Římě, v sídle Dikasteria pro nauku víry, 19. září 2024.
Víctor Manuel Card. Fernández
Prefekt
Mons. Armando Matteo
Sekretář sekce pro nauku
Ex Audientia Die 28.08.2024
Franciscus
Se svolením převzato z webu Slovenské sekce Vatican News.
Překlad Martin Jarábek / 11. prosince 2024