/ Související weby / Některá mariánská poutní místa - linky / Mariánská (Mariasorg)
Mariánská (Mariasorg)
Místo,
kde se
Maria stará
Zaniklé poutní místo s pohnutou historií, které čeká na svou obnovu
Osada Mariánská (Mariasorg) se nachází nad Jáchymovem ve svahu Vlčího hřbetu (Wolfsberg, 902 m n. m.). Prvně je zmiňovaná v době kolem roku 1465 pod názvem Sorg. Podle legendy zde tehdy ve své poustevně žil poustevník Jan Niavius. Obec se nachází v blízkosti Jáchymova, kde se v historii těžilo stříbro. V Mariánské následně vyrostl kapucínský klášter, který ale po druhé světové válce zanikl.
V padesátých létech 20. století zde fungoval komunistický koncentrační pracovní tábor. Mnoho politických vězňů zde v nelidských podmínkách pracovalo v Jáchymovských uranových dolech. Začátkem šedesátých let byl koncentrační tábor zrušen a klášter byl odstřelen.
Mariánská se následně stala rekreačním místem, neboť zde zbylo mnoho chat po civilních zaměstnancích uranových dolů. Zároveň zde vyrostl i sociální ústav pro mentálně postižené lidi. Ústav vedly řeholní sestry ("jeptišky") řádu De Notre dame, které svou obětavou a prací a modlitbou uchovávaly v Mariánské duchovní genius loci.
V současné době se zavžuje obnova tohoto poutního místa. Vysídlení německy mluvící obyvatelé v letech 1953-1966 postalili nový poutní kostel Maria Sorg v Greifensteinu (obec St. Andrä-Wördern) poblíž Klosterneuburgu v Rakousku.
Zajímavý význam názvu „Mariasorg“
Obec Mariánská – „Mariasorg“ se nacházela v oblasti nehostinných Krušných hor v bývalých Sudetech. Tyto oblasti byly právě pro svou nehostinnost dlouho neobydleny. Nakonec je postupně osídlovalo houževnaté německy mluvící obyvatelstvo. Proto je původní název obce v němčině.
Obec Mariánská se původně jmenovala „Sorg“, což ve staré němčině ve 13. století znamenalo něco jako okraj lesa, hranice lesa. Obec se tedy rozkládala na okraji (pravděpodobně hlubokého) lesa. Němčina se ale po staletí postupně vyvíjela a slovo Sorg – jakožto „okraj, hranice lesa“ se již přestalo používat, ale obsah slova Sorg , sorgen se posunul k významu starost, start se, pečovat…
Pozdější název obce Mariasorg by se tedy dal přibližně přeložit jako „Maria se stará“, „Maria starostlivá“, „Maria pečuje“. V nehostinném kraji, kde navíc mnoho lidí pracovalo v náročném prostředí středověkých dolů, tak Mariinu starostlivost zdejší obyvatelstvo patrně zažívalo v hojné míře. A tak vzniklo místo, „Kde se Maria stará“. Stejně tak, jako se starala o svého syna Ježíše. Tak jako se na svatbě v Káně Galilejské starala o hladký průběh oslavy (Jan 2,1-11). A tuto Marii nám Ježíš na kříži dal i jako naši matku (Jan 19,26). Matku, která se stará, která nás vede ke Kristu a která nám říká: „Udělejte všechno, co vám Ježíš řekne.“
Odkazy - klášter, kostel, obec
- Klášter v Mariánské u Jáchymova
- Mariánská - kapucínský klášter
- Mariánská - kostel Nanebevzetí Panny Marie
- Mariánská - kaple Nejsvětější Trojice
- Klášter Mariasorg (Mariánská)
- Mariánská - web obce
- Mariánská - dokument České televize - ke shlédnutí online
- Architektonická studie moderní kaple v Mariánské
- Návrh moderní poutní kaple (2015)
Odkazy - svědectví z komunistických koncentráků v 50. letech
- Mše svatá v hlubině jáchymovských lágrů
- Dělal v jáchymovských dolech a stal se knězem P. ANTON SRHOLEC
- Moje první mše ve vězení
- Dostal jsem 14 měsíců jáchymovského koncentráku
- Náš kaplan byl uvězněn a pracoval v jáchymovských uranových dolech
- Pomáhala politickým vězňům v uranových dolech, za jednoho se pak vdala (článek + audio)
- Vlastimil Rychlík – nepovedený útěk z Jáchymova (text + krátké video)
Odkazy - německy (Deutsch)
Další odkazy